Kto i na co bierze kredyty? Profil pożyczkobiorcy

Kwota zaciągniętych zobowiązań w Polsce przekracza 60 miliardów złotych. Polacy pożyczają na różne cele, jednak najczęstszym powodem konieczności skorzystania z oferty banku lub firmy pożyczkowej jest zła sytuacja finansowa. Bardzo duży odsetek Polaków nie jest zadowolonych ze swojej obecnej sytuacji materialnej i równie duży nie ma na ten temat zdania. Oznacza to, że większość pożycza, ponieważ nie ma innego wyjścia.

Na co pożyczają Polacy?

Jednym z najczęściej branych kredytów jest hipoteka. Co 10. Polak posiada zaciągnięte tego typu zobowiązanie. Coraz więcej osób korzysta również z ofert parabanków. Łatwy i szybki proces przyznawania pożyczki dla wielu jest ratunkiem, ale również dla wielu staje się przyczyną problemów. Chwilówki wykorzystywane są przede wszystkim na remont mieszkania, wycieczki i wakacje oraz zakup samochodu. Znacznie częściej celem wzięcia pożyczki jest opłacenie bieżących rachunków, leczenie lub spłaty zadłużeń.

A kto pożycza?

Z usług firm pożyczkowych korzystają klienci w różnym wieku, zaczynając od tych, którzy dopiero stali się pełnoletni, aż po osoby, które mają 60-70 lat. Z przeprowadzonych badań, najwięcej ankietowanych miało powyżej 40 roku życia, a co trzeci klient miał mniej niż 30 lat. Oprócz wieku, sprawdzono również wykształcenie. Okazało się, że połowa badanych ukończyła szkołę średnią, a co piąta osoba miała wykształcenie wyższe. Większa część biorących udział w badaniu było zatrudnionych. Okazuje się również, że osoby, które mieszkają w miastach do 50 tysięcy mieszkańców korzystają z pożyczek częściej niż ci mieszkający w większych miastach. Coraz częsciej decydują się oni także na wzięcie pożyczki w parabankach lub inaczej firmach świadczących usługi chwilówek takich jak choćby Family Loan , jest to coraz cześciej spotykana praktyka.

Czy płeć ma znaczenie?

Okazuje się, że zobowiązania względem firm pożyczkowych ma zdecydowana większość mężczyzn. Kobiety stanowią mniej niż 40 proc. a płacone przez nich raty najczęściej regulowane są w terminie. Wśród nich w większym procencie znajdują się te panie, które ukończyły 25 lat. Panowie częściej korzystają z ofert banków i zaciągają zobowiązania na większe kwoty, kobiety natomiast wybierają mniejsze sumy, ale robią to częściej.