Jak rozpoznać fałszywy banknot?

Podczas codziennego operowania banknotami mało kto zastanawia się nad tym, że nie są one sfałszowane. Najczęściej otrzymana gotówkę od razu chowa się do portfela, nawet jej nie przeliczając. Warto jednak zwrócić uwagę na to, czym płacimy, ponieważ nawet jeśli używanie podrobionych banknotów będzie nieświadome, to jednak zobowiązuje do wizyty na policji w celu złożenia wyjaśnień.

Banknoty, które każdy dobrze zna?

Choć każdego dnia mamy do czynienia z pieniędzmi w banknotach i każdy wie, jak wyglądają, to czy wszyscy znają szczegóły tego, co się na nich znajduje? Zdarzyć się może, że wystarczy się lepiej przypatrzyć, by zauważyć, że banknoty są sfałszowane. Nominał, portret władcy, rysunek godła to te elementy, które są od raz widoczne. Na banknocie znajduje się jednak dużo więcej elementów, którym należy się przyjrzeć, by móc je spostrzec. Do takich należy nitka zabezpieczająca po lewej stronie banknotu. Patrząc „pod światło” zobaczyć można na niej małe cyferki będące symbolem nominału. Sfałszowany banknot będzie również inny w dotyku, to znaczy bardziej sztywny lub bardziej wiotki. Autentyczny będzie wydawał charakterystyczny szelest.

Kiedy banknot jest fałszywy

Wszystkie banknoty mają specjalne zabezpieczenia, które pomagają pod wpływem dotyku wyczuć, czy banknot jest prawdziwy czy nie. Aby to umożliwić nadruk wykonano specjalną techniką stalorytu. Znajduje się on obu stronach banknotu. Na tej z wizerunkiem króla nieco wypukłe w dotyku powinny być: portret władcy, symbol dla niewidomych, cyfrowe oznaczenia nominału, podpisy Prezesa i Głównego Skarbnika Banku Polskiego, górny i dolny pas z prawej strony rysunku władcy, napis wersalikami Narodowy Bank Polski oraz Warszawa o data emisji. Na banknotach o nominałach 10, 20 i 50 również godło RP. Na odwrocie tą samą metodą pokryto słowne i cyfrowe oznaczenie nominału, napis wersalikami Narodowy Bank Polski, rysunek godła lub denara, pas w dolnej części banknotu oraz klauzę prawną zapisaną wersalikami (banknoty emitowane przez Narodowy Bank Polski są prawnym środkiem).