Czym zajmuje się Krajowa Izba Rozliczeniowa w skrócie KIR?

Krajowa Izba Rozliczeniowa nazywana inaczej KIR-em jest ważną państwową instytucją, która pełni wiele ról oraz wspiera działanie wielu sektorów. Jej głównymi zadaniami jest zarządzanie przepływem pieniężnym oraz kontrola usługi ELIXIR. Instytucja, która powołana została w 1992 roku świadczy usługi rozliczeniowe banków, przedsiębiorstw, sądów i administracji publicznej.

Główne zadania Krajowej Izby Rozliczeniowej

KIR pełni wiele ważnych funkcji na polskim rynku finansowym. Do najważniejszych zadań zalicza się dostarczanie usług, które na celu będą miały wspieranie i poprawianie wydajności transakcji bezgotówkowych w kraju, szczególnie w przypadku transakcji wykonywanych kartą lub płatności mobilnych. Krajowa Izba Rozliczeniowa odpowiada ponadto za zapewnienie szybkich i niezawodnych, ale jednocześnie bezpiecznych rozliczeń międzybankowych, bez względu na to, czy walutą jest złotówka czy EUR. KIR zajmuje się również wsparciem działu Research and Development poprzez tworzenie usług i produktów, które będą stanowić wsparcie podczas badań rozwoju krajowego systemu finansowego. W przypadku krajowej administracji publicznej KIR odpowiedzialny jest za pośredniczenie w dostarczaniu i wdrażaniu usług, które wspierają aktywność tego sektora bankowego.

ELIXIR – najważniejsze usługi bankowe KIR

Krajowa Izba Rozliczeniowa zajmuje się dostarczaniem i nadzorowaniem elektronicznego systemu rozliczeń transakcji ELIXIR. Model rozliczeniowy oparty jest o sesje przychodzące i wychodzące, transakcje wykonywane są w złotówkach, a sam system umożliwia realizację poleceń zapłaty, przelewów oraz czeków. Oprócz standardowego systemu ELIXIR, Krajowa Izba Rozliczeniowa dostarcza również usługę Express Elixir, czyli ekspresowe i natychmiastowe wykonanie rozliczeń. Proces od wykonania przelewu do jego zaksięgowania trwa maksymalnie 30 minut. W zależności od banku transakcja taka może być płatna lub nie, najczęściej wynosi od 0 do 20 złotych, natomiast najwyższa kwota transakcji to 100 000 złotych.

Informacje zostały zaczerpnięte z tego bloga finansowego, zapraszam do odwiedzin.