Co to jest i na czym polega leasing?

Zakup nowego auta nie dla każdego jest możliwy, dlatego opcja skorzystania z płacenia comiesięcznych rat za poruszanie się jednym z najnowszych modeli ulubionej marki jest niezwykle kusząca. Zasady leasingu nie są skomplikowane, a cały proces od złożenia wniosku do otrzymania kluczy trwa całkiem krótko. Rozwiązanie to ma mnóstwo zalet, ale są również wady, z którymi należy się liczyć.

O co w tym wszystkim chodzi?

Firma leasingowa świadczy usługi, które polegają na udostępnieniu pojazdu w zamian zamian za regulowanie ustalonych opłat w wyznaczonych terminach. Przez cały okres leasingu właścicielem pojazdu jest nie osoba, która się nim porusza, ale firma. Moment, w którym właścicielem staje się klient korzystający z leasingu następuje po zakończeniu umowy, ale po uiszczeniu odpowiedniej opłaty.

Wiele salonów nie wymaga uiszczenia wpłaty własnej, jednak klienci sami decydują się na ten krok, ponieważ jest on niezwykle korzystny. W niektórych firmach minimum wpłaty własnej to 10 proc. wartości samochodu, jednak dopiero wplata około 30 proc. tej sumy przynosi efekty, ponieważ bardzo często obniża comiesięczne raty nawet o połowę.

Po zakończeniu umowy klient może wykupić auto. W takim przypadku ostatnia rata leasingu będzie znacząco podwyższona. Może również sprzedać pojazd firmie i podpisać kolejną umowę, wybierając inny lub nowszy model. Firma korzystna na takim działaniu, ponieważ ma stałego klienta, a odkupione auto może sprzedać jako poleasingowe.

Dlaczego warto się zastanowić?

Choć opcja posiadania zupełnie nowego samochodu jest kusząca, to należy zdać sobie sprawę z tego, że tak naprawdę pełnoprawnym właścicielem klient staje się dopiero wtedy, kiedy auto jest już kilkuletnie. Oprócz comiesięcznych rat do kosztów związanych z użytkowaniem pojazdu należy doliczyć jego serwisowanie oraz przegląd. Wszystkie te czynności wykonywane być powinny w autoryzowanych warsztatach, przez co koszty naprawy są znacznie wyższe niż przy korzystaniu z usług zaprzyjaźnionego mechanika.